تبلیغات
بیایید،بخوانید،ببرید - کدام نوشیدنی ها لاغر می کنند؟؟؟؟؟؟؟
کدام نوشیدنی ها لاغر می کنند؟
کدام نوشیدنی ها لاغر می کنند؟


در باور عامه مردم، بعضی نوشیدنی ها به نوشیدنی های لاغر کننده شهرت پیدا کرده اند؛ مثلاً خیلی ها می گویند آب غوره باعث کاهش وزن می شود و نوشیدن چای سبز آدم را لاغر می کند ولی آیا واقعاً نوشیدنی ای هست که لاغر کننده باشد وآدم را از رژیم غذایی و ورزش بی نیاز کند؟
خیلی ها فکر می کنند نوشیدنی های اسیدی و ترش مثل آب غوره، آب کرفس و آب لیمو و مرکبات، نوشیدنی هایی هستند که باعث لاغری و کاهش وزن می شوند ولی این باور یک باور غلط است. این مواد ترش و اسیدی وقتی جذب بدن می شوند، مقدار یون هیدروژن را درخون افزایش می دهند. افزایش یون هیدروژن در خون باعث کاهش PH خون می شود و بدن تلاش می کند دوباره حالت اسیدی خون را به حالت تعادل بازگرداند، پس شروع می کند مقدار زیادی آب از کلیه ها، وزن بدن به صورت موقت کاهش اندکی پیدا می کند. جالب است بدانید که این کاهش دایمی نیست چون آب بدن خیلی زود با مصرف نوشیدنی هاجایگزین می شود. پس این نوشیدنی ها واقعاً باعث لاغری شما نمی شوند و از نظر علمی نیز شواهد محکمی پشت سر این نوشیدنی ها برای کاهش وزن وجود ندارد.

باز هم چای سبز

از میان نوشیدنی هایی که به مایعات کمک کننده به کاهش وزن شهرت یافته اند چای سبز تاییدهای بیشتری را در پشت سر خود دارد. چای سبز بستر جذب روده ای گلوکز و چربی را کاهش داده و به این وسیله باعث کاهش وزن در افرادی می شود که از این نوع چای استفاده می کنند. برخی از تحقیقات نشان داده اند که چای سبز میزان LDL خون را نیز کاهش می دهد. بهتر است به جای استفاده از مکمل های این گیاه خودچای سبز را دم کرده و میل کنید. باز هم تاکید می شود این اثرات فقط نقش کمکی در کاهش وزن دارند.

عصاره زیره، چه طور؟

شاید شما هم وقتی برای کاهش وزن به برخی ازموسسات کاهش وزن مراجعه کرده اید، به شما گفته باشند که عصاره زیره را در آب مخلوط کرده و قبل از غذا میل کنید و این راهی مناسب برای کاهش وزن است ولی این هم یکی دیگر از این باورهای غلط است. عصاره زیره هیچ گاه به صورت مستقیم باعث کاهش وزن نمی شود، گرچه در طب سنتی خواصی برای این گیاه در این زمینه در نظر گرفته شده است ولی شواهد علمی اندکی در این مورد به اثبات رسیده است.

نوشابه های Zero

مدتی است که نوشابه های به نام Zero روانه بازار شده اند که بنابر ادعای تولید کنندگان این محصولات، این نوشابه ها «بدون کالری» هستند. فرق این نوشابه ها با نوشابه های «بدون قند» و یا همان sugar free در این است که نوشابه های گروه دوم دارای قندهای مصنوعی هستند بنابراین هم طعم شیرینی دارند و هم میزان کالری شان محدودتر از نوشابه های معمولی است. اما نوشابه های Zero یا بدون کالری دارای قند مصنوعی هستند که اصلاً متابولیزه نمی شود تا تولید کالری کند ولی نکته اصلی این است که فقط یک مشکل این نوشابه ها را با این روش حل کرده اند و هزار و یک مشکل بر جای است و هنوز هم این نوشابه ها، نوشابه های سالمی به شمارنمی آیند. من با مصرف نوشابه ها به خصوص به صورت کنترل نشده مخالف هستم چون نه فقط قند موجود در نوشابه ها بلکه گاز دی اکسید کربن که برای گاز دار کردن آنها استفاده می شود، برای سلامت مصرف کننده بسیار مضرند اما متاسفانه با تبلیغات بسیارجوانان از طرفداران پروپاقرص این محصولات شده اند و با ولع بسیار آنها را مصرف می کنند. بد نیست بدانید نوشابه ها باعث تحریک اسید معده می شوندو در بلند مدت بیماری های معده را ایجاد می کنند. اسید فسفریک نوشابه از آسیب به دهان و دندان و ایجاد پوسیدگی دندان گرفته تا احشای داخلی ایجاد اختلال می کند. به علاوه، گاز کربنیک باعث آزاد شدن املاح و استخوان و پوکی استخوان می شود. درضمن، به طور متوسط در یک لیوان نوشابه 8 حبه قند وجود دارد، نوشابه zero فقط این قند و کالری اضافه ناشی از آن را ندارد و گرنه تمام مشکلات دیگر را دارد و سلامت شما را تهدید می کند.

نوشیدنی؛ فقط کمکی

نکته اصلی این است که هیچ نوشیدنی در دنیا وجود ندارد که شما با نوش جان کردن آن، وزن تان کاهش پیدا کند. تمام این نوشیدنی ها فقط نقش کمکی ضعیفی می توانند در کاهش وزن شما داشته باشند. اگر شما قرار است لاغر شوید، باید حجم توده چربی را در بدن تان کاهش دهید. 20 درصد توده چربی در آقایان و 30 درصد توده چربی در بدن بانوان طبیعی است و بیش از آن چاقی و اضافه وزن به شمار می آید.
نوشیدنی هایی که به صورت موقت میزان آب موجود در بدن را کاهش می دهند به هیچ عنوان چربی سوزنیستند و این کاهش وزن کاذب است. برای کاهش وزن شما باید به جای خوردن انواع نوشیدنی ها، به دنبال اصلاح سبک زندگی خودتان باشید و کالری دریافتی روزانه خود را از طریق مصرف غذاهای کم کالری کاهش داده و با حرکت و ورزش کالری های اضافی را بسوزانید تا دچار افزایش توده چربی نشوید. یعنی از این نوشیدنی ها می توانید فقط به صورت کمکی بهره ببرید.
Admin Logo
themebox Logo