تبلیغات
بیایید،بخوانید،ببرید - پردازنده های اینتل برای لپ تاپ ها!!!!!
پردازنده های اینتل برای لپ تاپ ها!!!!!
پردازنده های اینتل برای لپ تاپ ها


پردارنده نوت بوکها مخصوصا از زمستان گذشته تنوع زیادی داشته که بیشتر حاصل اضافه شدن مدل های Core i به نوت بوک ها است. این گروه درکنار Core2، پنتیوم، سلرون و اتم تعداد قابل توجهی از مدلهای رایج اینتل را تشکیل می دهند و اتلون ها و فنوم های AMD هم که جای خود را باز کرده اند. این راهنمای جمع و جور می تواند در شناسایی ویژگی های هر کدام موثر باشد. در ادامه مهمترین گزینه های موجود که اکنون در بازار هستند یا در سه ماه آینده به نوت بوک ها اضافه خواهند شد را مرور می کنیم، مطمئنم نکاتی خواهید خواند که قبلاً از آن بی اطلاع بودید پس ادامه دهید. پردازنده نوت بوک ها در مقایسه با دسکتاپ محدویت های بیشتری دارند که دو مورد اندازه فیزیکی و توان حرارتی از مهمترین نکات این شرایط خاص هستند و در ادامه هم می توان مسائلی مثل تاثیر بر عمر باتری را به آن ها اضافه کرد. اما بطور خیلی کلی می توان گفت برخلاف تصور عموم توان پردازش آنقدرها هم روی نوت بوک ها موثر نیست. دلیل این موضوع تا حدود زیادی به ماهیت لب تاب ها برمی گردد؛ نوع طراحی مهندسی این محصولات برای کاربردهای حرفه ای محدودیت های زیادی دارد مثلا برای بازی باید همه شرایط بازی فراهم باشد از کارت گرافیکی و پردازنده گرفته تا اندازه صفحه نمایش و نوع کلیدهای کیبورد، در نتیجه دستگاهی که این شرایط را داشته باشد خیلی خاص خواهد بود و دیگر یک دستگاه عادی نیست اما در مقابل اغلب کارهای روزمره که با لب پاب انجام می شود به توان پردازش خیلی بالایی احتیاج ندارد. اگر دقت کرده باشید کم پیش می آید که پردازنده در لود کامل قرار بگیرد.
برای محافظه کارها یا بهتر بگویم متعادل ها اینتل همیشه انتخاب بهتری بوده حتی اگر به صرف نباشد. در گزارشی که IDC منتشر کرد از هر چهار نوت بوک سه دستگاه دارای پردازنده های اینتل هستند پس طبیعی است که هنگام خرید تاکید بیشتری روی این مدل ها شود. اینتل اواخر سال 2009 و اوایل سال میلادی جدید مدل های تازه پردازنده برای لب تاب ها را منتشر کرد که شامل Core i5, Core i3 و Core i7 می شود. این شرکت برای اینکه انتخاب را راحت کند گفته است که طبقه بندی این مدل ها به ترتیب نشانه "خوب، خوب تر و بهترین " است تا اینجا مشخص شد i3 مدل خوبی است اما i7 بهترین مدل بازار است. اینتل روی این طبقه بندی تاکید زیادی دارد و حتی اگر در طول سال (احتمالا اواخر امسال) مدل i9 به این مجموعه اضافه شود شاید مدل i3 از این گروه حذف شود ولی آنچه مسلم است بعد از سه ماه اول 2010 دیگر شاهد عرضه مدل های جدید براساس پردازنده های Core 2 نخواهیم بود.

سنترینو

یکی از عبارت هایی که با لپ تاپ های اینتل زیاد همراه می شود، پلتفرم سنترینو است. این پلتفرم سه بخش اصلی پردازنده، چیپ ست و شبکه بی سیم دستگاه به اضافه برخی فناوری های دیگر در هماهنگی بین قطعات را مشخص می کند و هدف اصلی آن افزایش عمر باتری و افزایش کارایی دستگاه است. به عنوان مثال بعد از معرفی سنترینو 2 در ساختار سانتا رزا فناوری توربومموری (Turbo Memory) نیز به این مجموعه اضافه شد که باعث افزایش سرعت بوت دستگاه و زمان اجرای برنامه می شود. مهمترین تاثیر این پلتفرم هنگام انتخاب دستگاه در این است که می توانید از قدرت شبکه بی سیم (که به تدریج کار برد آن در ایران هم زیاد می شود)، کارایی کلی و بازدهی دستگاه و همینطور عمر باتری مطمئن باشید این پلتفرم بعد از ارایه پردازنده های جدید تغییر کرد و بخش های پردازنده و تراشه مادربورد از آن حذف شد. در نتیجه در نوت بوک هایی که مجهز به یکی از پردازنده های Core i هستند سنترینو فقط روی بخش بی سیم دستگاه تمرکز می کند.

Core i

پردازنده های جدید Core i که مدت زیادی از ورود آن ها نمی گذرد ویژگی های تازه ای به نوت بوک ها اضافه کردند. ضمن این که روی سایر قطعات هم موثر هستند: ویژگی های مطرح این پردازنده ها در این است که آن ها با رم های DDR 3 سازگار هستند، با فناوری ساخت 32 نانومتری به جای 45 نانومتری تولید می شوند و از پخش Blu- ray و درگاه eSATA پشتیبانی می کنند. در بحث مصرف انرژی نیز این مدل ها کارایی بالاتری دارند به عنوان مثال پردازنده نوت بوک ها همیشه می توانستند برخی از بخش های نیمه فعال خود را خاموش کنند ولی مساله اینجا بود که در این موضوع راندمان بالایی نداشتند و تاثیر آن ها در مصرف انرژی کم بود اما Core iها خیلی هوشمندانه تر برخورد می کنند که این هم ناشی از همکاری اینتل و مایکروسافت است و بنابراین انتظار می رود بهترین کارایی این پردازنده ها در ویندوز 7 دیده شود. زمانی که پردازنده به تمام هسته های خود احتیاج نداشته باشد می تواند بعضی از آنها را کاملا خاموش کند در حالی که قبلا فقط انرژی این پردازنده ها کم می شد وآن ها نیمه فعال باقی می ماندند.

Intel Turbo Boost

یکی از مشخصه های اصلی پردازنده های جدید نسل Core i همین توربو بوست است. اگر برنامه ای اجرا کنید که نیاز به توان بالای پردازنده داشته باشد مانند تبدیل فایل های صوتی، اما در عین حال این برنامه تنها از یکی از هسته استفاده کند، بطور ساده هسته های دیگر می توانند توان خود را به این هسته قرض دهند. این شرایط در بسیاری از برنامه های امروزی دیده می شود، اغلب آن ها نیازی به چند هسته ندارند و با یک هسته با فرکانس بالاتر راحت تر کار می کنند، توربوست این کار را با افزایش فرکانس انجام می دهد بطوریکه تحت این شرایط فرکانس هسته تا 75 درصد افزایش پیدا می کند. البته مدل های 5i و 7i کارایی بهتری در این فناوری دارند. آن ویژگی را با توربو مموری که باعث کاهش زمان بوت و افزایش سرعت اجرای برنامه ها میشد اشتباه نگیرید.
مشابه این فناوری در تراشه گرافیکی اینتل هم پیدا می شود که به آن Intel HD Graphice with Dynamic Frequency می گویند. در این حالت اگر تراشه گرافیکی احتیاج به توان بیشتری داشته باشد فرکانس آن بالا می رود و در شرایط عادی و نیمه فعال برای کاهش مصرف انرژی فرکانس آن کم می شود.

IPS

طراحی این فناوری واقعاً جالب است. وقتی پردازنده یا کارت گرافیکی در حال پردازش هستند. و فرکانس آن ها افزایش پیدا می کند. این فناوری به نوعی هماهنگ کننده فرکانس این دو قسمت است یعنی نقطه ای که Turbo Boost و
HD Graphics با هم برخورد می کنند این فناوری تنظیم میزان فعالیت آن ها را بر عهده دارد تا براساس توان گرمایی دستگاه، فرکانس هر کدام از بخش های تعیین شود. به این ترتیب زمانی که هریک از CPU یا GPU فعال است و دیگری کارایی زیادی ندارد می تواند توان گرمایی خود را در اختیار قطعه درگیر پردازش بگذارد.

بخش گرافیکی پردازنده

از تغییراتی که در پردازنده های جدید اینتل اعمال شد انتقال تراشه گرافیکی از مادربورد به پردازنده است و برخی از پردازنده های سری Core i (که معمولا شامل مدل های ارزان قیمت می شود) مجهز به بخش گرافیکی درون پردازنده هستند که می تواند بسیاری از وظایف ساده این بخش را به خوبی اجرا کند به عنوان مثال برای کاربردهایی مثل استفاده از نرم افزاهای آفیس، تماشای فیلم و اغلب گرافیک های دو بعدی این پردازنده ها مناسب هستند. حالا می توان فهمید که چرا گفته می شود پردازنده های Core i با قابلیت پخس فیلم مثل Blu-Ray سازگار هستند و یا روی نمایش های خاص مثل تصویر در تصویر تاثیر دارند.

7Core i

اینتل حدود یک ماه پیش 8 مدل جدید برای سری 7Core i معرفی کرد که سه مدل از آن چهار هسته ای و بقیه دو هسته ای هستند. با اضافه شدن این مدل ها تعداد پردازنده های 7Core i برای نوت بوک ها به 10 مدل رسید. در این مدل ها هر دو فناوری ساخت 45 و 32 نانومتری دیده می شود و همگی دارای کش لایه سوم هستند. ضمن این که در آن فناوری Hyper- Threading نیز بکار رفته است. توسط این فناوری هر کدام از هسته های فیزیکی پردازنده تبدیل به دوهسته منطقی می شوند و زمانی که پردازنده باید چندین وظیفه مختلف را انجام دهد. این وظایف بین هسته ها تقسیم می شوند که می تواند سرعت اجرای برنامه ها را افزایش دهد. در پردازنده های 7Core i از توربوبوست نیز استفاده می شود.

Cores

HD
Graphics

Max
TDP

Clock
Speed

Cache

Processor
Number

4

NO

45W

1.73 GHz

8 MB

i7-820QM

4

NO

45W

1.6 GHz

6 MB

i7-720QM

2

Yes

18W

1.2GHZ

4 MB

i7-640UM

2

Yes

25W

2.13 GHz

4 MB

i7-640LM

2

Yes

18W

1.06 GHz

4 MB

i7-620UM

2

Yes

18W

1.6 GHz

4 MB

i7-620UE

2

Yes

35W

2.66 GHz

4 MB

i7-620M

2

Yes

25W

2 GHz

4 MB

i7-620LM

2

Yes

25W

2 GHz

4 MB

i7-620LE

2

Yes

35W

2.53 GHz

4 MB

i7-610E

در حال حاضر 7Core i بهترین گروه پردازنده های اینتل برای لب تاب ها است بطوریکه مدل های این گروه معمولا در نوت بوکهای گیم و بازی، نوت بوک های مدیا سنتر با قدرت ویرایش و ایجاد مولتی مدیا و نوت بوک های جانشین دسکتاپ استفاده می شوند. چهار مدل از پردازنده های گروه 7Core i از نوع کم مصرف هستند که در لپ تاب هایی با سایز کوچک بکار خواهند رفت.
بزرگ ترین نقطه ضعف 7Core i قیمت آن است بطوریکه اغلب لپ تاپ هایی که مجهز به این نوع پردازنده هستند به دلیل ترکیب سایر بخش ها انتظار می رود قطعات قیمتی بالای یک و نیم میلیون تومان داشته باشند و البته مطمئنم که مدل های ارزان تر هم پیدا می شود ولی جریانی که در آن از 7Core i استفاده می شود طیفی از محصولات گران بازار را تشکیل می دهد.

5Core i

فقط یک گام که از 7Core i پائین تر بیایید به پردازنده های همه کاره گروه 5Core i می رسید. این نوع پردازنده ها قرار است مدل های متوسط را تشکیل دهند اما توانایی آن ها بسیار بالاتر از کاربردهای متوسط روزمره است پس می توان گفت منصفانه ترین کارایی را در میان اینتلی ها ی جدید این گروه دارد. 5Core i برای اغلب کاربردهای حرفه ای از خلق مولتی مدیا تا بازی نیز گزینه مناسبی است و آنچه که تاکنون در مورد این پردازنده دیده شده کارایی قابل قبول آن در مدل های بسیار نازک و لاغر اندامی است که از نظر حرارت با محدویت هایی روبرو هستند اما این مدل می تواند با این محدودیت ها سازگار باشد. درحال حاضر 5 مدل از این گروه ارایه شده که همگی دوهسته ای هستند و در آن ها از بخش گرافیکی استفاده شده است.

Cores

HD
Graphics

Max
TDP

Clock
Speed

Cache

Processor

2

yes

35W

2.53GHz

3 MB

i5 -540M

2

yes

18 W

1.066GHz

3 MB

i5-520UM

2

yes

35W

2.4 GHz

3 MB

i5-520M

2

yes

35 W

2.4GHz

3 MB

i5-520E

2

yes

35 W

2.26 GHz

3 MB

i5-430M

با توجه به توانایی های این مدل ها انتظار این است که محصولات زیادی از Core i5 استفاده کنند در نتیجه این پردازنده هارا می توان در نوت بوک هایی با اندازه های کوچک و بزرگ، عمر باتری متفاوت و مشخصات متنوع دید.

Core i3

پردازنده های 3Core i قرار است نماینده ارزان قیمت های اینتل در نوت بوک ها باشند. اما آن ها را دست کم نگیرید. قیمت پایین آن ها لزوما به معنی کارایی پایین نیست هر چند که برای بسیاری از کاربردهایی حرفه ای و قوی توان محدودی دارند. اینتل این مدل ها را به صورت دوهسته ای تولید می کند و تاکنون هم سه مدل از این پردازنده ها را منتشر کرده که قرار است در نوت بوک های متوسط و ارزان مورد استفاده قرار بگیرند که فکر می کنم شامل مدل های زیر یک میلیون تومان باشد که محدوده وسیعی از مشتریان جدید لپ تاپ را شامل خواهد شد.این مدل ها اگر چه به توربوبوست مجهز نیستند اما درآن ها از فناوری ها پیرتریدینگ استفاده شده است.

Cores

HD
Graphics

Max
TDP

Clock
Speed

Cache

Processor

2

yes

35 W

2.26GHz

3 MB

i3-350M

2

yes

35 W

2.13 GHz

3 MB

i3-330M

2

yes

35 W

2.13GHz

3 MB

i3-330E

Admin Logo
themebox Logo