تبلیغات
بیایید،بخوانید،ببرید - برتری موبایل بر کامپیوتر تا دوسال دیگر!!!!!!!!
برتری موبایل بر کامپیوتر تا دوسال دیگر!!!!!!!
برتری موبایل بر کامپیوتر تا دوسال دیگر

اینترنت در سال های اخیر به جزئی جدا نشدنی از زندگی اغلب ما تبدیل شده است؛ تا جایی که حالا انجام بسیاری از کارهای روزمره بدون اینترنت حتی غیر ممکن شده است. به این ترتیب است که تکنولوژی و راه های ارتباطی مدرن هر روز بیشتر گسترش پیدا کرده و عرصه ای جدید را در زندگی افراد و البته بخش های مختلف صنعتی و تجاری به وجود می آورند.
درست به همین دلیل هم موسسات تحقیقاتی متفاوت سعی دارند با به روز کردن و جمع آوری آمارها و تحلیل های جدید، روند رشد این پدیده قرن را بررسی و دنبال کنند.
شرکت بزرگ بین المللی مالی Morgan Stanley هم یکی از این شرکت ها و موسسات است که با بیش از ۶۰۰ دفتر نمایندگی در ۳۶ کشور مختلف جهان فعالیت می کند و در زمینه های مختلف مالی و اقتصادی تحقیقات انجام می دهد. این شرکت به تازگی جدیدترین گزارش تحقیقاتی و آماری خودش را درباره اینترنت و روند سریع رشد آن در بخش های مختلف منتشر کرده است. این گزارش، اما در حقیقت بیشتر روی تکنولوژی های مدرن مانند موبایل، تبلیغات و تجارت آنلاین تمرکز کرده است.

● رشد بی سابقه اینترنت در موبایل

موبایل ها این روزها به محبوب ترین ابزار ارتباطی تبدیل شده اند تا جایی که کاربران آنها ترجیح می دهند اغلب کارهای ارتباطی روزمره خودشان را از طریق این دستگاه انجام بدهند. این در حالی است که با ورود محصولاتی جالب مانند iPhone و iPad به بازار محصولات دیجیتال شخصی، روند دسترسی به اینترنت از طریق این ابزار تا حد قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.
آمار منتشر شده توسط شرکت Morgan Stanley در این مورد نشان می دهد که تعداد کاربرانی که از طریق iPhone و iPad در ۱۰ ماه ابتدایی عرضه شان در سطح جهان به اینترنت دسترسی داشته اند به رقمی در حدود ۸۶ میلیون نفر رسیده است. این در حالی است که تعداد دسترسی به اینترنت از طریق کامپیوترهای شخصی در همین زمان برابر ۳۱ میلیون نفر بوده است.
از طرف دیگر، ورود موبایل های هوشمند به بازار و رشد استفاده از آنها در سرتاسر کشورهای جهان، دسترسی به اینترنت از طریق موبایل را در میان کاربران افزایش داده است.
این بررسی نشان می دهد که در فاصله سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ میزان دسترسی به اینترنت از طریق کامپیوترهای رومیزی و موبایل های هوشمند یکسان بوده است، در حالی که با گذشت زمان میزان دسترسی از طریق نوت بوک ها و موبایل های هوشمند تا حد چشمگیری نسبت به کامپیوترهای رومیزی افزایش پیدا کرده است. کارشناسان پیش بینی کرده اند که میزان دسترسی به اینترنت از طریق موبایل های هوشمند در سال ۲۰۱۲ با سرعت رشد بالایی از نوت بوک ها و کامپیوترهای رومیزی فراتر می رود.
آمارهای دیگری هم در این مورد وجود دارند که نشان از رشد استفاده از موبایل های هوشمند در مقایسه با موبایل های معمولی با قابلیت های مختلف دارند.
بر اساس این آمار، میزان صادرات جهانی موبایل های هوشمند در سال ۲۰۰۹ برابر ۵۱ میلیون دستگاه بوده؛ در حالی که این میزان برای موبایل های دیگر ۱۴۰ میلیون دستگاه بوده است. با این همه، اما پیش بینی ها نشان می دهند که حجم صادرات موبایل های هوشمند تا یک سال دیگر یعنی در سال ۲۰۱۱ از حجم صادرات موبایل های دیگر بالاتر می رود تا به این ترتیب در سال آینده میلادی ۹۰ میلیون دستگاه موبایل معمولی و ۹۳ میلیون دستگاه موبایل هوشمند به سرتاسر جهان صادر می شود.
این روند در حقیقت نشان می دهد که با گذر زمان دستگاه های ارتباطی و پردازشی هم تغییر کرده اند و به این ترتیب است که حالا کاربران بعد از تجربه کار با کامپیوترهای مین فریم به تدریج به استفاده از موبایل های هوشمند روی آورده اند.
از طرف دیگر تکنولوژی های ارتباطی جدید مانند شبکه های ۳G به عنوان کلید موفقیت برای دسترسی به اینترنت از طریق موبایل عمل می کنند؛ تا جایی که طبق این آمار، ضریب نفوذ ۳G در جهان در سال ۲۰۱۰ به ۲۱ درصد رسیده است؛ در حالی که پیش بینی می شود این رقم در سال ۲۰۱۴ برابر ۴۳ درصد بشود. به این ترتیب است که همراه با رواج استفاده از ابزارهای بی سیم زیرساخت های ارتباطی هم رشد پیدا کرده اند. با این اوصاف، آمار منتشر شده از طرف Morgan Stanley نشان می دهند که در سال ۲۰۰۸، ۴۲۱ میلیون دستگاه GPS با رشد سالانه ۵۷ درصدی در سرتاسر جهان فروخته شده است. در این سال همچنین ۳۱۹ میلیون چیپ ست wi-fi هم با رشد سالانه ۴۲ درصدی به فروش رسیده است. در همین سال ۳/۱ میلیارد دستگاه بلوتوث هم با رشد سالانه ۴۵ درصدی در کشورهای مختلف دنیا به فروش رسیده است.

● آگهی های مجازی در دنیای مدرن

در سال های اخیر با رشد استفاده از اینترنت، تبلیغات آنلاین هم در میان افراد و کاربران عادی کاملا پذیرفته شده است؛ تا جایی که حالا بسیاری از صاحبان مشاغل و شرکت ها معتقدند این آگهی های آنلاین با افزایش نفوذ اینترنت در جوامع مختلف، تاثیرگذاری بیشتری نسبت به تبلیغات دیگر دارند. درست به همین دلیل هم هست که تبلیغات آنلاین حالا دیگر کم کم با تبلیغات تلویزیونی رقابت می کنند.
جدیدترین آمار در این زمینه نشان می دهد که هزینه صرف شده برای تبلیغات تلویزیونی در دنیا تا پایان سال ۲۰۰۹ در حدود ۳۷ میلیارد دلار بوده؛ در حالی که این رقم برای تبلیغات آنلاین برابر ۳۰ میلیارد دلار بوده است. این در حالی است که کارشناسان پیش بینی می کنند تا سال ۲۰۱۲ هزینه صرف شده برای تبلیغات آنلاین بسیار بیشتر از تبلیغات تلویزیونی بشود. حالا دیگر هر کاربر اینترنت به راحتی با آگهی های آنلاین در گوگل، یاهو و حالا در این سال ها شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر ارتباط برقرار کرده و به آنها اعتماد می کنند.
کشوری مانند ژاپن در این مورد به عنوان یک نمونه از کشورهای توسعه یافته مطرح شده است. در این کشور تا پایان سال ۲۰۰۹ بیش از ۱۱ میلیون دلار برای تبلیغات آنلاین روی گوشی های موبایل کاربران هزینه شده است. این در حالی است که این رقم در ژاپن در سال ۲۰۰۵ تنها برابر ۴ میلیون دلار بوده است.
از طرف دیگر به همین ترتیب هم تمایل تاجران و سرمایه گذاران به سرمایه گذاری در فضای مجازی و در واقع تجارت الکترونیک هم افزایش یافته است. رشد درآمد سایت های فروش آنلاین مانند Amazon یا TaoBao (یک فروشگاه اینترنتی شناخته شده در چین) می تواند گواه خوبی برای این مدعا باشد.
آخرین آمار در این مورد نشان می دهد که TaoBao در فصل اول سال ۲۰۰۹ بیش از ۱۹۰ میلیون کاربر فعال داشته است که درآمد این فروشگاه اینترنتی را به ۲۹ میلیارد دلار در این فصل رسانده اند.

● تکنولوژی و راه های جدید ارتباطی

تکنولوژی در سال های اخیر امکانات و ابزارهای مختلفی را برای ما داشته است؛ درست به همین دلیل هم همیشه انتظار یک اتفاق و یک راه جدید را از آن داریم. حالا دیگر ابزارهای ارتباطی همیشه در دستان و همراه ما، ارزان تر، سریع تر و راحت تر برای دسترسی به راه های ارتباطی هستند. این ابزارهای ارتباطی کوچک با قابلیت های متنوع و عمر باتری که در سال های اخیر بیشتر و بیشتر شده اند، توانسته اند سطح دسترسی هر کدام از ما را به راه های ارتباطی جدید و سریع افزایش بدهند.
درست به همین دلایل است که دیگر این روزها زندگی بدون تکنولوژی برای ما سخت است. تکنولوژی در واقع دسترسی به هر چیزی را راحت تر و سریع تر می کند، تا جایی که ابزارهای ارائه شده توسط آن زندگی روزمره انسان ها را متحول کرده و حتی روی شرایط اقتصادی و اجتماعی دولت ها و کشورهای مختلف هم تاثیر گذاشته است.
در حقیقت شاید به همین دلیل هم هست که در بحران اقتصادی اخیر بسیاری از دولت ها و اقتصاددانان به فکر راه های مدرن و تکنولوژیک برون رفت از این بحران افتادند و سعی کردند از این طریق شرکت ها و صنایع خودشان را از ورشکستگی نجات دهند.
این در حالی است که درست طبق پیش بینی هایی که انجام شده بود، شرکت های فعال در زمینه تکنولوژی خیلی زودتر از صنایع دیگر راه بهبود را در پیش گرفتند و از این رکود اقتصادی نجات پیدا کردند.
آثار حضور تکنولوژی حتی در بلایای طبیعی هم مشهود است؛ تا جایی که در زلزله اخیر هائیتی دسترسی به اینترنت و موبایل توانست جان بسیاری از افراد را نجات دهد تا به این ترتیب بتواند تاثیر راه های جدید ارتباطی تکنولوژی در زندگی امروزی را تصدیق کند.
Admin Logo
themebox Logo