تبلیغات
بیایید،بخوانید،ببرید - ویروس های موبایل خود را بشناسید!!!!!!!!
ویروس های موبایل خود را بشناسید

ویروس های موبایل خود را بشناسید

ویروس های مخصوص گوشی های تلفن همراه همان راهی را طی می کنند که ویروس های کامپیوترهای شخصی طی نموده اند. تا چند سال پیش ویروس های موبایل فقط به انواعی از ویروس ها محدود بودند که همراه با یک فایل به گوشی منتقل و آن را آلوده می کردند. اما در سال های اخیر شاهد انواع پیچیده تری از ویروس های موبایل هستیم. ویروس هایی خود را به جای یک برنامه کاربردی جا می زنند، ویروس هایی که خودشان یک آنتی ویروس هستند و ... به همین خاطر آشنایی با ویروس های موبایل برای کاربران گوشی های تلفن همراه ضروری به نظر می رسد

●ویروس کش Calvinstinger قلابی

این فایل در اندونزی تولید شده و به مقدار زیاد پخش شده است. این ویروس شبیه Cardtray عمل می کند و می تواند کامپیوتر را آلوده کند. سازنده این ویروس یعنی Steven در ساخت آن زیاد انرژی مصرف نکرده است و اکثراً از همان تکنیک ویروس Skull استفاده شده است فایل های کاربردی را با فایل های بدون عملکرد تعویض می نماید.
تفاوت عمده در این است که این ویروس های جدید حاوی فایل های اجرایی خاصی هستند که برای اعمال خرابکارانه آن ها ضروری است و این توجه ضد ویروس ها را به خود جلب می کند. سازنده ویروس سعی کرده است با استفاده از نام معروف ضد ویروسی مانند Calvinstinger Antivirus ۲.۰ کاربران بی اطلاع را گول بزند. این فایل پس از اجرا، فایل های مهمی از پوشه سیستم درایو C پاک می کند و مانع بالا آمدن مجدد ویندوز می شود.
این ویروس تمام نسخه های سیمبیان را آلوده می کند و از طریق فایل های SIS با نام های Batllefieid ۲ یا ضد ویروسCalvin انتشار می یابد. پس از نصب، تعداد زیادی از برنامه های روی گوشی که کاربر نصب کرده است از کار می افتد و ویروس، تعدادی از برنامه های داخل Rom را نیز غیر فعال می نماید.
در مورد کامپیوترهای خانگی نیز باید گفت ویروس فایل های آلوده کننده اجرایی را داخل کارت حافظه قرار می دهد. در صورت اجرای اتفاقی یا sync کردن گوشی و کامپیوتر این ویروس دستگاه را آلوده می کند. با اجرا شدن ویروس، یک پنجره دستور داس باز می شود و پیغام Calvinstinger را نمایش می دهد. اگر کاربر هر کلیدی را فشار دهد، ویروس فایل های مورد نظر خود را در درایو C پاک می کند.
این ویروس مانند بسیاری دیگر از ویروس ها توسط کاربران پخش می شود. در نتیجه باید توجه خاصی شود تا از سایت های غیر معتبر نرم افزار دریافت نگردد. خوشبختانه این ویروس تا کنون تنها یک نسخه داشته است و هنوز نسخه جدیدی ندارد. ضد ویروس Mcafee و بسیاری از ضد ویروس های دیگر، این ویروس را شناسایی می کنند و به راحتی آن را از بین می برند. در مورد گوشی های تلفن همراه نیز Mcafee ،Symantec ،F-Secure و Trendmicro توانایی پاک کردن این ویروس را دارند.

Comm Warrior.D ●

درباره Comm Warrior قبلاً صحبت کردیم. این نسخه به طور کلی، مانند نسخهB عمل می کند. تفاوت در این است که فردی آن را ویرایش کرده و باعث شده است از طریق MMS پخش شود (ایرانسل دارها مواظب باشند!). گویا این فرد اسپانیایی زبان بوده است. به همین خاطر متن MMS ها نیز به زبان اسپانیایی است. مانند نمونه زیر:
AMD!!! Universided De Madrid Y Valeneia
Antena۳ Y Teleciuco
این برنامه مزاحم را اکثر ویروس کش ها می توانند پاک نمایند.

Comm Warrior. E ●

این هم عضو دیگر خانواده Comm Warrior که خود را به عنوان برنامه تنظیمات GPRS جا می زند (باز هم ایرانسل دارها مواظب باشند). این ویروس با گول زدن کاربر باعث آلودگی گوشی و کارت حافظه می شود.
این عضو جدید خانواده برای گسترش خود علاوه بر MMS از بلوتوث نیز بهره می گیرد. در ابتدای کار تا حدود نیمه شب هر پنج دقیقه یک فایل مخرب از طریق بلوتوث ارسال می کند و باتری گوشی را نابود می سازد. از نیمه شب به بعد که حدس می زند شما خواب هستید! خود را با MMS به آدرس افراد موجود در دفترچه تلفن گوشی ارسال می کند و به علت اینکه به صورت مخفی این کار را انجام می دهد، کاربر بیچاره با صورت حساب سنگین یا تمام شدن اعتبار، متوجه این ویروس خواهد شد.
این فایل مخرب اکثر گوشی ها سری شصت را آلوده می کند و با نام های GPRSetting.sis یا Comm Warrior.E.sis خود را پخش می کند. اگر کاربر بخواهد پوشه حاوی ویروس را پاک کند، با پیغام خطا مواجه می شود و ویروس نیز مانند نسخه D به زبان اسپانیائی است.

CardTrap.AB ● یا Multi Dropper.AS

اسم اول را Mcafee و نام دوم را F-Secure به این ویروس داده اند. این برنامه مخرب خود را به عنوان محصولSymantec جا می کند و کاربران را گول می زند. کافی است گول آن را بخورید و مراحل نصب را انجام دهید تا گوشی و کامپیوتر هر دو آلوده شود. این فایل حاوی تروجان Skull، یک بدافزار ۳۲ بیتی که به کامپیوتر آسیب می زند وW۳۲/Mytob است که همگی در یک مجموعه گردهم آمده اند.
نویسنده ویروس با قرار دادن آیکون های رنگی و نام های معروف مانند Symantec و Google سعی کرده است تا کاربر بیچاره را ترغیب به اجرای ویروس نماید. این ویروس اکثر مدل های سری شصت را آلوده می کند و با نام معروفSymantec-Response Team در اینترنت پخش شده است.
در حین نصب برنامه نیز سعی شده است طوری نشان داده شود که این برنامه اصل است و از سایت به شما رسیده است. بعد از نصب مهار Skull مانع راه اندازی مجدد گوشی می شود و ویروس Mytob به کامپیوتر آسیب خواهد زد
Admin Logo
themebox Logo